Silne nagrzanie podłoża oraz wzrost pionowego gradientu temperatury wywołało wzrost energii chwiejności (CAPE), dzięki czemu jeszcze w godzinach przedpołudniowych zaczęły rozwijać się burzowe chmury, które przynosiły intensywne opady deszczu i drobny grad.
Pierwsze burze utworzyły się dzisiaj w Małopolsce, na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Opolszczyźnie. Grzmiało tam już od godziny 10:00. Jedna z silniejszych burz z wyładowaniami atmosferycznymi, ulewnym deszczem oraz drobnym gradem o średnicy 1,5 cm przeszła przed trzema godzinami nad Pleszewem i Turkiem. Przed 12:00 mocno padało nad Mielcem i w rejonie Tarnowa, choć tę ostatnią burza miejscowość burza ominęła od północy.
Dużo chmur burzowych w centrum
Strefa głębokiej konwekcji znad Wielkopolski i Dolnego Śląska dość szybko przemieszcza się w stronę Polski środkowej. Coraz więcej chmur burzowych mamy na terytorium Ziemi Łódzkiej, Górnego Śląska, Opolszczyzny, Małopolski i częściowo Kujaw. Podczas wyładowań atmosferycznych występują intensywne opady deszczu oraz drobny grad o średnicy ok. 1,5 cm. Po opadach temperatura z 23 stopni potrafi spaść poniżej 15 stopni. Wieje również silniejszy wiatr z zachodu, osiągając w porywach 70 km/h. W najbliższym czasie burz z ulewnym deszczem powinni spodziewać się mieszkańcy Mazowsza. Ziemi Łódzkiej, Lubuskiej i Mazurskiej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz