wtorek, 29 maja 2012

Jak zachować sie podczas burzy???

Nie daj się zaskoczyć burzy! Czy wiesz jak się zachować podczas burzy? W domu, w samochodzie, na otwartej przestrzeni, w lesie, na wodzie? 

 

Już wiesz, ze w sezonie letnim istnieje największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz.

Dlatego – nie daj się zaskoczyć burzy!

Przeczytaj poniżej jak najlepiej możesz się zabezpieczyć przed skutkami wylądowań atmosferycznych i jak zachować się podczas burzy.





Podczas grzmotów i błyskawic najlepiej jeśli nie będziesz wychodził na zewnątrz. W domu trzymaj się z daleka od metalowych przedmiotów, które przewodzą prąd np. kaloryfery, rury, prysznic, zlew kuchenny. Używaj telefonu komórkowego, ale nie przewodowego (istnieje niebezpieczeństwo uderzenia pioruna w linie telefoniczna). W domu podczas burzy staraj się nie używać  suszarki do włosów, golarki itp. czyli urządzeń elektrycznych podłączonych do gniazdka.
 










Uwaga: woda przewodzi prąd elektryczny.
Dlatego nie kap się podczas burzy np. w jeziorze.












 Jeśli jesteś podczas burzy na otwartej przestrzeni musisz przestrzegać następujących zasad: oddal się od najwyższych obiektów w okolicy. Pamiętaj, ze drzewa przyciągają pioruny, dlatego nie są one dla Ciebie dobra osłoną! Oddal się na odległość 2-krotnie większa niż wysokość drzewa. Schyl się, a jeśli odczuwasz na ciele „gęsią skórkę” połóż się! Oznacza to, ze za chwile możesz zostać trafiony przez piorun.









Jeśli jesteś podczas burzy w samochodzie najlepiej się zatrzymaj. Koniecznie zamknij okna i schowaj anteny. Wtedy samochód jest dobra ochrona przed uderzeniem pioruna.





  1. W czasie burzy przebywanie na zewnątrz zawsze wiąże się z ryzykiem porażenia piorunem. Pamiętaj, że nie możesz być najwyższym punktem w swojej okolicy, gdyż wyładowania atm. zazwyczaj szukają najkrótszej drogi między chmurą a ziemią.
  2. Nigdy nie szukaj schronienia pod drzewami, masztami, latarniami,  słupami linii energetycznych i wolno stojącymi wieżami – są one wysokie i przez to ściągają pioruny. Dodatkowo stanie pod drzewem podczas burzy naraża ciebie na śmiertelne niebezpieczeństwo uderzenia i przygniecenia spadającymi konarami, gdy zerwie się porywisty wiatr.
  3. Podczas burzy unikaj wzniesień i szczytów górskich. Góry są wysokie, dodatkowo w wyższych partiach pozbawione są lasów i zabudowań. Pioruny najczęściej uderzają w najwyższe punkty w okolicy, w tym w szczyty górskie. Jeśli widzisz nadciągającą burzę, staraj się jak najszybciej schodzić w dół. Jeśli niedaleko jest schronisko górskie, udaj się do niego jak najszybciej i przeczekaj tam groźną pogodę.
  4. Jeśli burza zaskoczy ciebie na otwartej przestrzeni (polu, dużej łące), kucnij, jednocześnie maksymalnie zbliżając stopy do siebie. Jeśli piorun trafi w niedalekiej odległości, zniwelujemy wtedy skutek oddziaływania napięcia krokowego. Bieganie podczas burzy nie jest zalecane z tego powodu że czynność ta wymaga stawiania dużych kroków, co powiększa napięcie krokowe w razie bardzo bliskiego uderzenia pioruna.
  5. Bezpiecznym miejscem podczas burzy jest samochód lub samolot. Metalowa obudowa samolotu czy samochodu tworzy tak zwana klatkę Faradaya. Dzięki temu prąd elektryczny przemieszcza się tylko po zewnętrznej stronie przewodnika, a pole elektryczne nie przenika do wnętrza pojazdu.
  6. Podczas burzy najbezpieczniejsze są budynki wyposażone w instalację odgromową. Piorunochrony są wykonane z materiałów świetnie przewodzących prąd. Piorun po uderzeniu w budynek szuka najłatwiejszej drogi do ziemi. Instalacja odgromowa przez swoje właściwości bezpieczne sprowadza prąd z wyładowania atm. do gruntu.
  7. Nie rozmawiaj przez telefon stacjonarny i nie korzystaj z urządzeń elektrycznych podłączonych kablem do instalacji. Piorun może uderzyć w linię energetyczną lub telekomunikacyjną i przemieszczać się nią aż do odbiorników (np. słuchawki telefonu). Na czas burzy część cenniejszych urządzeń elektrycznych lepiej odpiąć od instalacji, gdyż impuls elektryczny z wyładowania atm. może je zniszczyć. Pamiętaj jednak, że korzystanie w czasie burzy z urządzeń bezprzewodowych (np. telefon komórkowy, laptop nie podłączony przewodami do instalacji elektrycznej i telekomunikacyjnej) jest bezpieczne.
  8. Gdy słyszysz grzmoty, przerwij wykonywanie prac polowych, nie czekaj, aż zacznie padać. Piorun może uderzyć jeszcze przed strefą opadu. Odłóż wszelkie metalowe narzędzia i poszukaj bezpiecznego schronienia.
  9. Gdy widzisz zbliżającą się burzę, jak najszybciej skończ prace na wysokościach (dachy,drzewa). Przebywanie na dachu w trakcie burzy stanowi dla ciebie duże zagrożenie.
  10. Podczas burzy nie przebywaj w jeziorze, w morzu lub w rzece. Substancje chemiczne zawarte w nieprzefiltrowanej wodzie powodują przewodzenie prądu. Jeśli piorun uderzy w taflę jeziora, morza czy w rzekę, istnieje spore ryzyko porażenia.
  11. Nie żegluj, gdy widzisz, że burza się zbliża. Podczas burz nad akwenami wodnymi istnieje spora szansa na pojawienie się wiatru szkwałowego. Jeśli widzisz burzę, staraj się jak najszybciej dopłynąć do przystani.
  12. Gdy prognozowane jest wystąpienie burzy, nie parkuj samochodu pod drzewami. W razie pojawienia się silnego wiatru konary lub całe drzewo może zniszczyć twoje auto.
  13. Jeśli na wolnej przestrzeni dopadnie cię gradobicie, a wokół nie będzie żadnego bezpiecznego schronienia, skul się i zasłoń głowę rękoma.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Bardzo ciekawy artykuł. Napotkałem na tą stronę przypadkiem aczkolwiek nie żałuję, znajdująca się tutaj treść zaciekawiła mnie.