piątek, 26 października 2012

Postepujace przebiegunowanie... Jakie to może mieć skutki dla nas???

 
 
Bieguny magnetyczne cały czas się przesuwają i od 3 do 7 razy w ciągu miliona lat dokonuje się ich zamiana miejscami, czyli przebiegunowanie. Proces ten może się rozpocząć w każdej chwili.
 

Powstawanie pola magnetycznego wokół naszej planety jest związane z jej wewnętrzną budową. Sercem Ziemi jest zbudowane głównie z żelaza jądro. Ciśnienie w jego wnętrzu jest 5000 razy wyższe niż na powierzchni naszej planety. Ruch ładunku elektrycznego w głębokich warstwach Ziemi sprawia, że wokół całej kuli ziemskiej tworzy się pole magnetyczne, które ma dwa bieguny. Nie udało się jednak jeszcze ustalić, dlaczego co jakiś czas, dochodzi do przebiegunowania.

Jest to proces losowy, co oznacza, że nie następuje zawsze w takich samych odstępach czasu. Ostatnia zamiana biegunów miała miejsce 780 tys. lat temu, a cały proces trwał najprawdopodobniej od 2 do 10 tys. lat. Ponieważ zdarzyło się to na długo przed tym, jak pojawili się ludzie, to ciężko jest określić, jak dokładnie przebiegał. Jednak istnieją pewne modele komputerowe, które na postawie danych dotyczących ziemskiego pola magnetycznego oraz tego występującego na innych planetach są w stanie opracować najbardziej prawdopodobne scenariusze przebiegunowania.

Niektórzy uważają, że taki proces powoduje czasowe „wyłączenie” magnetosfery, która chroni nas przed działaniem wiatru słonecznego. Zdaniem naukowców jednak nic nam nie grozi, ponieważ podczas przebiegunowania najprawdopodobniej dochodzi jedynie do osłabienia pola magnetycznego i pojawienia się dodatkowych biegunów. Oznacza to, że nie zostaniemy pozbawieni tarczy ochronnej przed promieniowaniem kosmicznym. Co więcej, wiatr słoneczny, nawet jeśli przedostałby się przez magnetosferę, to zatrzymałaby go kolejna warstwa – jonosfera. Podobne zjawisko zaobserwowano na Wenus, która nie ma swojego pola magnetycznego.

Skutki przebiegunowania


W okresie zamiany biegunów magnetycznych zwierzęta, które posiadają wewnętrzny kompas, będą miały problemy z orientacją w terenie. Zaburzy to ich migrację i może doprowadzić nawet do wyginięcia całych gatunków. Niektórzy twierdzą również, że w czasie przebiegunowania znacznie wzrośnie aktywność wulkanów na całej planecie, a kontynenty zaczną się rozpadać. Nic jednak nie wskazuje, aby wcześniejsze zamiany biegunów miały jakikolwiek wpływ na ruchy lądów.

Dla ludzi przebiegunowanie oznacza problemy z technologią nawigacyjną. Brenda Geoghagan, rzecznik międzynarodowego lotniska w Tampa na Florydzie (USA), poinformowała, że nawigatorzy już teraz musieli wprowadzić wiele zmian w systemie kontroli lotów, ponieważ dane dotyczące położenia samolotów w powietrzu nie zgadzały się z faktycznym stanem. Jeżeli dojdzie do całkowitej zamiany biegunów, kompasy zwariują, a wraz z nimi wszystkie urządzenia nawigacyjne, które bazują na odczytach pola magnetycznego. Obecnie jednak coraz częściej do wyznaczania położenie samolotów czy statków używa się systemów GPS, które wykorzystują dane wysyłane przez satelity znajdujące się na orbicie okołoziemskiej. 

Brak komentarzy: