czwartek, 8 sierpnia 2013

W dniu dzisiejszym i jutro spodziewamy się potężnych burz. Uwaga. będą powodować liczne spustoszenia.


Czwartek zapowiada się najgorętszym dniem tego tygodnia, jeśli nie całego lata. Na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku oraz w Małopolsce słupki rtęci osiągną 37-39 stopni, a być może nawet 41 stopni. W tym samym czasie na wysokości 850 hPa (1,5 km) będzie na południu nawet ok. 24-25 stopni. Od 34 do 38 st. C będzie na Ziemi Łódzkiej, Mazowszu, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Podlasiu, Warmii, w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz na Kujawach. Ok. 30-32 st. C pokażą termometry w Wielkopolsce i na zachodzie Dolnego Śląska, 27-28 st. C na Ziemi Lubuskiej, a najzimniej ma być na wybrzeżu – tam ok. 22 stopni C. Wiatr umiarkowany, południowy, od zachodu skręcający na północno-zachodni.



Wieczorem pierwsze burze zaczną pojawiać się nad południowymi Niemcami, a następnie zachodnimi Czechami. To oznaka, że front zacznie falować. Po północy niski poziom kondensacji, w połączeniu z wysoką chwiejnością termodynamiczną, osiągającą w pasie od zachodniej Warmii i Zatoki Gdańskiej przez Kujawy po Dolny Śląsk będzie sprzyjał rozwojowi konwekcji. Istnieje spore prawdopodobieństwo, iż na południowym zachodzie powstanie układ MCS, który w dalszej części nocy przemieszczał się będzie szybko na północny-wschód, obejmując m.in. Wielkopolskę, Kujawy, Zatokę Gdańską, Warmię, a częściowo także Ziemię Lubuską i Łódzką. Podczas burz liczmy się z silnymi opadami deszczu, do 20 – 30 mm oraz silnym wiatrem, osiągającym w porywach 80 km/h. Temperatura minimalna od 16 stopni C na zachodzie do 20-21 stopni C na wschodzie oraz w centrum. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni, tylko na południowym wschodzie nadal z kierunków południowych.


Jutro natomiast front atmosferyczny będzie oddzielał dwie różne masy powietrza. Różnica temperatury na przedziale 200 km może sięgnąć nawet 20 st. C. Podczas gdy na zachodzie będziemy mieli ok 20 - 23 st na wschodzie kraju słupki rtęci nadal pokazywać będą 35, a nawet 38 st. Przez cały dzień w województwach Łódzkim, Mazowieckim, Podlaskim, jest szansa na powstanie superkomórek burzowych generujących nawalne opady deszczu ( lokalnie w czasie jednej burzy może spaść do 50 litrów wody na metr kwadratowy). Chmury burzowe wypiętrzą się na wysokość 18- 24 km co zaowocuje opadami gradu o średnicy nawet 6 -7 cm. Porywy wiatru od 80 - 100 km/h będą powodować lokalne zniszczenia, dlatego apelujemy zwłaszcza do mieszkańców Lubelszczyzny, Mazowsza i Ziemi Łódzkiej o zwracanie szczególnej uwagi na zachodzące zjawiska i zabezpieczanie przedmiotów na balkonach przy domach itp. Prosimy nie zostawiać samochodów pod drzewami.  Jest spora szansa iż w wyżej wymienionych regionach powstanie trąba powietrzna. Prawdopodobieństwo wynosi jednak 30 -40 %. 

PROSIMY JEDNOCZEŚNIE O ŚLEDZENIE KOMUNIKATÓW RADIOWYCH I OSTRZEŻEŃ METEO. MAPY ZNAJDUJĄ SIĘ OBOK ARTYKUŁU. 

W poniedziałek chłodny front z burzami przeszedł nad Krajami Beneluksu. Licznym zjawiskom konwekcyjnym towarzyszyły opady gradu, silny, porywisty wiatr, trąby powietrzne oraz przerażające formacje chmurowe. Filmik shelf cloud prezentujemy pod artykułem (koniecznie zobacz)!
Chociaż groźnie wyglądające wały chmurowe są zjawiskiem bardzo częstym w miesiącach letnich, rzadko występują na wybrzeżu, głównie z powodu chłodnych wód oceanu.
Shelf cloud tworzy się w czole superkomórki burzowej. Podstawy takich chmur mogą zawisnąć zaledwie kilkaset metrów nad ziemią. Ich kolor potrafi przerazić nawet niejednego fana groźnych zjawisk meteorologicznych, tym bardziej kogoś, kto taką formację widzi po raz pierwszy. Szybko wędrujące wały chmurowe poprzedzające główną strefę burzy są często zapowiedzią bardzo silnego wiatru zstępującego, mogącego powodować znaczne zniszczenia. Powyżej film przedstawiający burze. 


Brak komentarzy: