Wczorajszy dzień przyniósł niezwykle silne burze we wschodnich, północnych, środkowych oraz częściowo na południu Polski. Zgodnie z prognozami wykształciło się tam kilkanaście superkomórek burzowych, które wygenerowały przede wszystkim nawalne opady deszczu i duży grad o średnicy kilku centymetrów. Jedna z najpotężniejszych nawałnic przeszła w rejonie Radomia.
Mazowsze ucierpiało
Około godz. 15:00 nad Radomiem można było obserwować superkomórkę burzową, którą doskonale wykrył radar systemu POLRAD. Nad Jedlińskiem odbiciowość rdzenia opadowego dochodziła do 60 dBZ, co oznaczało grad. Lodowe kule o średnicy 3 cm zniszczyły kilkadziesiąt samochodów, pozbijały także szyby w oknach. Nawałnica dała się we znaki także w pobliskich Bierwcach, gdzie z kolei silny wiatr powalił drzewa i pozrywał linie energetyczne. Złamana gałąź upadła na samochód, na szczęście nikomu nic się nie stało. Jak poinformował dyżurny radomskiej Straży Pożarnej uszkodzone są także dachy kilku domów. Trwa oszacowanie strat.
- Najgorzej jest na pograniczu naszego powiatu z powiatem kozienickim – mówi Zenon Jachowski, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach. – W miejscowości Dąbrowa Olszowa ucierpiało dziewięć domów i co najmniej 10 budynków gospodarczych, mowa o między innymi stodołach i oborach. Spadł tam grad wielkości piłeczek do ping – ponga. Lód tłukł eternit na domach. – Te dachy są jak sita – relacjonuje Zenon Jachowski. – Mamy też informacje o zniszczonych przez grad samochodach, które stały na podwórkach. Potłuczone są szyby w wielu domach oraz zniszczone elewacje. Grad siekł z wielką siłą. W Dąbrowie Olszowej nie ma prądu. Na miejscu pracują strażacy. Mieszkańcy też ratują co się da. Usuwane są element, które stanowią zagrożenie dla ludzi. Dachy będą zabezpieczane foliami i plandekami. Białobrzescy strażacy telefony z prośbą o pomoc odbierali także od mieszkańców miejscowości Sielce i Mijaków oraz Dobieszyna. W tej ostatniej wsi grad zniszczył dach na domu przy ulicy Głównej. – Po drodze do tych miejscowości strażacy musieli też usuwać drzewa i konary, które upadły na drogi – mówi Zenon Jachowski. – Na szczęście nikomu nic się nie stało.
Na pewno w powiecie białobrzeskim to nie jest ostateczny bilans strat. Mieszkańcy ciągle oglądają swoje gospodarstwa. W gminie Stromiec są też oczywiście straty w rolnictwie.
20 tys. odbiorców bez prądu
Potężna nawałnica późnym popołudniem przeszła przez północną część województwa pomorskiego. Burzę poprzedził wał chmurowy, pędzący z ogromną prędkością od południowego-wschodu. Mieszkanka wsi Gniewino, gdzie prawdopodobnie przeszła trąba powietrzna, opowiada o schodzącym leju, który – jej zdaniem – dotknął ziemi. W całym powiecie wejherowskim zniszczeniu uległo 30 budynków; z trzech z nich wichura zupełnie zerwała dach. Powyrywane z korzeniami drzewa zablokowały m.in. drogę wojewódzką nr 100 Rumia-Kazimierz. Na miejscu pracują już strażacy, którzy usuwają z dróg powalone przez silny wiatr drzewa.
Gdański zakład energetyczny szacuje, że bez prądu elektrycznego w całym województwie może być przeszło 20 tys. mieszkańców. Awarie dotyczą głównie pozrywanych linii energetycznych.
Około 50 zgłoszeń o podtopieniach, zalanych ulicach i posesjach przyjęli w czasie popołudniowej burzy strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach. Najbardziej ucierpiały Sierakowice, Kartuzy, a także rejon Staniszewa i Kolonia. Część jednostek wciąż pracuje i odpompowuje wodę. Burza z intensywnymi, ulewnymi opadami deszczu, jakie przeszła przez powiat kartuski późnym popołudniem sprawiła, że w wielu miejscach studzienki kanalizacyjne, ale sama ziemia nie nadążały z odprowadzaniem ogromnej ilości wody. Jeszcze w czasie trwania nawałnicy w komendzie straży pożarnej rozdzwoniły się telefony z prośbą o pomoc. – Zalane zostały drogi, piwnice i posesje. W Sierakowicach na jednej z ulic stało pół metra wody. Sporo zgłoszeń było też z gminy Kartuzy.
ŹRÓDŁA ZDJĘĆ - TWOJAPOGODA.PL
Fot. Przemysł Wielicki, Radom w woj. mazowieckim
Fot. Przemysł Wielicki, Radom w woj. mazowieckim
Fot. Łukasz, Radom w woj. mazowieckim
Fot. Andrzej, Cyganka k. Mińska Mazowieckiego
Fot. Andrzej, Cyganka k. Mińska Mazowieckiego
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz