sobota, 1 grudnia 2012

Lekka zima wkroczyła do Polski



Niestety, to co dobre, szybko się kończy. Od wczoraj Polską zawładnęły chłodne masy powietrza arktycznego, morskiego. Wyż rosyjski, który zapewniał nam w miarę ciepłą, suchą, choć mglistą pogodę odsunął się daleko nad Azję, my z kolei musimy stawić czoła chłodom, chociaż na razie nie ma powodów do narzekać – bardzo zimno nie będzie, a również wielkich śnieżyc się nie spodziewam.


Nad kontynentem europejskim dominuje na ogół spokojna pogoda. My jesteśmy pod wpływem słabego klina wyżowego, który przebija się do Polski od południa, zapewniając niezłą aurę, chociaż chmur szybko nie rozpędzi. Najważniejsze to, że przynajmniej dzisiaj wielkich opadów nie będzie.
Sobota przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Najwięcej chmur będzie przed południem na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i wschodzie Małopolski – tam może spaść zanikający śnieg z deszczem, ale padać ma coraz słabiej. Mocniej zachmurzy się także na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim, a w ciągu dnia strefa całkowitego zachmurzenia obejmie pozostałą część Pomorza. Na północnym zachodzie mogą występować przelotne opady mokrego śniegu, okresami intensywniejszego. Nad samym morzem deszcz ze śniegiem. Padać nie powinno w pasie od Podlasia, przez centrum po Śląsk.

Poranek na północy, zachodzie oraz w centrum przyniósł lekki mróz. Dzisiaj poczujemy wyraźne ochłodzenie: najcieplej tradycyjnie na południowym wschodzie, gdzie możemy liczyć na 3-4 stopnie. Na pozostałym obszarze temperatura wyrównana: 1-2 stopnie. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu z północy i północnego-zachodu, na pozostałym obszarze zachodni i południowo-zachodni.

W nocy w północno-zachodniej i północnej części Polski sporo chmur, na Pomorzu niewykluczony słaby śnieg. Na pozostałym obszarze na ogół pogodnie, ale zrobi się za to bardzo zimno. Najzimniej ma być w Kotlinie Jeleniogórskiej, gdzie temperatura może spaść do minus 10 stopni. Na pozostałym obszarze słupki rtęci pokażą od -7 stopni miejscami w Małopolsce, na Śląsku, czy w Górach Świętokrzyskich do -6, -3 stopni na pozostałym obszarze, jedynie na Pomorzu będzie nieco cieplej – tam od -2 do 0. Wiatr słaby, na wybrzeżu umiarkowany, południowy.
Uwaga na gęste mgły i zamglenia! Na drogach może być ślisko, bo mgły mogą osadzać szadź.

Niestety, noc z soboty na niedzielę przyniesie już spory mróz. Wszystko przez bezchmurne niebo, gęste mgły radiacyjne oraz zupełnie bezwietrzną pogodę. Nad Polską powstanie słaby wyż i to za jego sprawą dojdzie do silnej radiacji. W niedzielę tuż przed wschodem Słońca najniższej temperatury spodziewajmy się w rejonie Jeleniej Góry, gdzie mamy mieć 10 stopni mrozu. Na pozostałym obszarze od -8 do -4 stopni C, jedynie na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu oraz nad samym morzem ma być trochę cieplej – od -3 do 0 stopni C, a to wszystko przez nieco większe zachmurzenie i miejscami słabe opady śniegu. W całym kraju mogą pojawić się gęste mgły, ograniczające widzialność poniżej 100 metrów, a po ich opadnięciu pojawi się malownicza szadź.

Najzimniej w nocy z poniedziałku na wtorek

Noc z niedzieli na poniedziałek ponownie najzimniejsza na południowym zachodzie Dolnego Śląska, gdzie mamy mieć nawet 12 stopni mrozu. Na północy i zachodzie, gdzie przeważać będzie pogodne niebo, temperatura spadnie do -8/-4 stopni C, przy czym najzimniej będzie na Kujawach oraz Pojezierzu Pomorskim. Tam też powstaną gęste mgły. Z kolei na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Górach Świętokrzyskich mamy mieć od -3 do -1 stopnia C, a to wszystko przez niskie chmury i opady śniegu, które mają tutaj występować. Radiacja nie będzie więc tak silna, jak na północy, czy zachodzie, dlatego dużego mrozu nie musimy się obawiać.

Niestety, noc z poniedziałku na wtorek może przynieść dość duży mróz na obszarze całego kraju. Po chłodnym dniu z temperaturami ok. 0 stopni C, wieczorem temperatura szybko zacznie spadać, niebo znów się zrobi bezchmurne, od południa dostaniemy się pod wpływ klina wyżowego, przez co we wtorek nad ranem słupki rtęci pokażą od -12 stopni w rejonie Kotliny Jeleniogórskiej, od -9 do -7 stopni na Podlasiu, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce, na Śląsku, Kujawach i Ziemi Łódzkiej do -3 stopni C na wybrzeżu.

Kolejne noce mają być cieplejsze.

Brak komentarzy: